Uutinen 6.11.2026: Tekoäly kuvataiteilijan työ- ja apuvälineenä -verkkokurssin 1. osa julkaistu

AI-kuvankäsittely

KUVATA-hankkeen online-pohjaisen Tekoäly kuvataiteilijan työ- ja apuvälineenä -kurssin ensimmäiset neljä videota on nyt julkaistu KUVATAn omalla YouTube-kanavalla.

Videoiden aiheet ovat käytännönläheisiä, kuten tekstipohjaisen tekoälyn (LLM) käyttäminen apurahahakemuksissa, kuvien käsittely generatiivisella tekoälyllä, videoiden (puoli-)automaattinen litterointi ja tekstittäminen, sekä tekoälyn käyttö koodausapurina (ns. vibekoodaus).

Videot on suunnitellut, kuvannut ja leikannut Carita Forsgren (TAMK). Tekstityksiin, jotka ovat EU-hankevideoiden julkaisemisessa pakollisia, on osittain käytetty apuna DaVinci Resolve Studion AI-työkaluja.

https://youtu.be/Zq8hu_4xAKA – Tekoälyn käyttö apurahahakemusten laatimisessa

https://youtu.be/N3s1Sk9hkxU – Tekoälytyökalut kuvankäsittelyssä ja kuvien luomisessa

https://youtu.be/G4YLtB_OYKM – Videon tekoälypohjainen litterointi DaVinci Resolve Studiossa

https://youtu.be/WKYiEQ5GWXk – Vibe-koodaus Canvassa

Loppuvuoden 2026 aikana KUVATA-hanke julkaisee loput kurssivideot, jotka linkitetään myös hankkeen verkkosivustolle.