Kerromme tällä tietosuojaselosteella sinulle tietosuojalainsäädännön edellyttämät tiedot siitä, miten käsittelemme henkilötietojasi otsikossa mainitussa tutkimushankkeessa, jota toteuttavat Tampereen yliopisto ja Turun yliopisto ja jota rahoittaa Business Finland. Tietosuojalainsäädännössä käytetään termiä ”rekisteröity” henkilöstä, johon henkilötiedot liittyvät. Käytämme tässä tietosuojaselosteessa rekisteröidystä ”sinä”- muotoa ja rekisterinpitäjästä ”me”-muotoa.
Tietosuojaselosteeseen voidaan tehdä tarvittaessa päivityksiä tai muutoksia. Jos muutos on merkittävä, ilmoitamme siitä sinulle lainsäädännön vaatimalla tavalla.
Tämä tietosuojaseloste on tullut voimaan 1.11.2025.
- Rekisterinpitäjät
Tutkimuksen rekisterinpitäjänä ovat:
Tampereen korkeakoulusäätiö sr. (Tampereen yliopisto)
2844561-8
Kalevantie 4 33100 TAMPERE
Turun yliopisto
0245896-3
20014 Turun yliopisto
Tutkimus tehdään työsuhteessa Tampereen korkeakoulusäätiöön (Tampereen yliopisto) tai Turun yliopistoon.
Yhteyshenkilöitä henkilötietojen käsittelyä koskevissa asioissa ovat projektipäällikkö Riitta-Liisa Larjovuori (Tampereen yliopisto), riitta-liisa.larjovuori@tuni.fi, 050 433 6260 sekä tutkijatohtori Kirsi Kari (Turun yliopisto), kirsi.kari@utu.fi, 040 176 4520.
Tampereen yliopiston puhelinvaihde palvelee numerossa: +358 (0) 294 52 11. Turun yliopiston puhelinvaihde palvelee numerossa: 029 450 5000. Voit ottaa Tampereen yliopiston tietosuojaan liittyvissä yleisissä kysymyksissä yhteyttä tietosuojavastaavaan dpo@tuni.fi ja Turun yliopiston osalta Turun yliopiston tietosuojaan liittyvissä yleisissä kysymyksissä yhteyttä tietosuojavastaavaan dpo@utu.fi.
- Käsittelyn kohde ja tarkoitus
Tutkimuksen nimi: Kohti tehokkuuden, uudistumisen ja hyvinvoinnin tasapainoa. Uusia käytäntöjä asiantuntijatyölle (lyhenne: LUOVAMBI)
Kyseessä on kertatutkimus, joka kestää 30.04.2028 saakka. Hankkeessa kerättyjä tutkimusaineistoja voidaan tämän jälkeen hyödyntää tutkimusorganisaatioiden teemaan liittyvissä jatkotutkimuksissa.
Henkilötietojasi käsitellään osana tieteellisen tutkimuksen toteuttamista. Henkilötietojen käsittelyn tarkoituksena on yllä kuvatun tieteellisen tutkimuksen toteuttaminen.
Tutkimuksessa selvitetään, millaiset asiantuntijatyön tekemisen tavat, tilat ja organisoitumisen muodot mahdollistavat tehokkuuden ja uudistumisen välisen tasapainon luomisen ja ylläpitämisen työelämän digitaalisessa- ja tekoälymurroksessa. Tutkimuksen aikana tietoja käsitellään tutkimusryhmän toimesta tutkimuskysymyksiin vastaamiseksi ja julkaisujen toteuttamiseksi.
Tutkimuksen vastuulliset johtajat Kalle Pajunen (Tampereen yliopisto) ja Kirsi-Mari Kallio (Turun yliopisto) vastaavat tutkimuksen toteuttamisesta. Tutkimuksen suorittamiseen osallistuvat tutkimusryhmän jäsenet.
Tutkimuksen tuloksia, joista yksittäinen tutkittava ei ole tunnistettavissa, on tarkoitus julkaista alan tieteellisissä julkaisuissa sekä esitellä hankkeen tilaisuuksissa, hankkeen verkkosivuilla ja hankkeen ja sen toteuttajien muussa viestinnässä.
1. Käsittelyn oikeusperuste
Henkilötietojesi käsittelyperusteena on:
☒ yleistä etua koskeva tehtävä tai rekisterinpitäjälle kuuluvan julkisen vallan käyttö
☒ tieteellinen tai historiallinen tutkimus tai tilastointi
2. Henkilötietojen lähteet ja käsiteltävät tiedot
Henkilötietoja voidaan kerätä tilanteen mukaan joko suoraan sinulta tai muista lähteistä. Tietoja saadaan:
☒työnantajilta (vain yhteystiedot tutkimusyhteydenottoa varten)
☒sinulta rekisteröitynä
Käsittelemme seuraavia henkilötietoryhmiä:
☒ Yleiset henkilötiedot: nimi, yhteystiedot, sekä tutkittavilta kerätty tutkimusaineisto: äänitallenteet ja litteraatit (tekstitallenteet) haastatteluista, kyselyvastaukset numeerisessa muodossa sekä mahd. tekstitiedostoina, päiväkirjavastaukset tekstitiedostoina, numeerisessa muodossa sekä mahd. äänitallenteina.
Käsittelemme seuraaviin rekisteröityjen ryhmiin kuuluvien henkilöiden tietoja:
☒Tutkittavat
3. Henkilötietojen siirrot ja luovuttaminen
☒Henkilötietojasi ei siirretä EU/ETA-maiden ulkopuolelle
☒Henkilötietojasi ei luovuteta toisille rekisterinpitäjille säännönmukaisesti.
Henkilötietojasi voivat tilannekohtaisesti käsitellä myös henkilötietojen käsittelijät, joiden kanssa solmimme henkilötietojen käsittelystä asianmukaiset sopimukset (esim. ulkopuoliselta sopimusyritykseltä ostettavan litterointipalvelun työntekijät, joille tutkimusaineisto toimitetaan tunnisteettomana eli haastattelutiedostoja ei nimetä henkilöiden tai organisaatioiden nimillä).
Aineistoa voidaan siirtää ilman suoria tunnistettavia henkilötietoja opinnäytetöissä käytettäväksi materiaalinsiirtosopimuksella, joka sisältää salassapitovelvollisuuden. Opinnäytetyöntekijät saavat aineiston turvasähköpostina ja heille annetaan ohjeet aineiston tallennusta ja käsittelyä varten. Aineiston käsittely ja analysointi tapahtuu yliopiston tallennustilassa, jonne opiskelijat pääsevät omilla yliopiston tunnuksillaan. Opinnäytetyön valmistuttua tekijä poistaa aineistot omasta yliopiston tallennustilastaan.
4. Henkilötietojen suojaaminen
Henkilötietojasi suojataan käyttämällä asianmukaisia teknisiä ja organisatorisia suojatoimia. Suojaamme tietojasi teknisesti mm. virusturvalla, palomuurilla ja huolehtimalla säännöllisistä ohjelmistopäivityksistä. Lisäksi edellytämme kirjautumisen yhteydessä salasanaa, käyttäjätunnusta ja tilannekohtaisesti kaksivaiheista tunnistautumista.
Suojamme tietojasi myös organisatorisilla keinoilla. Henkilöstömme on salassapitovelvollinen ja tietoihin pääsyä rajataan sisäisesti. Toteutamme tarvittaessa myös erityisiä lisäsuojatoimia, kuten erillisiä säilytyssijainteja.
Mahdollisia manuaalisia aineistoja suojataan säilyttämällä ne lukituissa tiloissa.
Aineisto:
☒pseudonymisoidaan keräämisen jälkeen
5. Henkilötietojen säilytysaika
Henkilötietojasi säilytetään tapauskohtaisesti tarpeelliseksi arvioitu aika. Säilytysaikaan vaikuttavat myös lainsäädännön ja rahoittajan vaatimukset. Noudatamme henkilötietojen säilytyksessä tiedonohjaussuunnitelmaamme (TOS) ja soveltuvaa lainsäädäntöä.
Henkilötietojasi säilytetään tässä yhteydessä seuraavasti:
☒ Tutkimuksen keston aikana tietoturvallisesti suojattuna esim. käyttäjätunnuksilla ja salasanoilla.
Tutkimuksen päättymisen jälkeen henkilötietoja sisältävä tutkimusrekisteri:
☒ on suunniteltu hävitettävän kokonaisuudessaan 10 vuoden kuluttua hankkeen päättymisestä.
6. Profilointi ja automaattinen päätöksenteko
Henkilötietojasi ei käytetä profilointiin tai automaattiseen päätöksentekoon.
7. Tietosuojaoikeudet ja niiden käyttäminen
Tietosuojalainsäädäntö takaa sinulle rekisteröitynä tiettyjä oikeuksia. Oikeudet riippuvat osittain henkilötietojen käsittelyn perusteesta. Tietyissä tapauksissa oikeuksiasi voidaan rajoittaa esimerkiksi lakisääteisen velvoitteemme vuoksi tai jos käsittely tapahtuu tieteellistä tutkimusta, tilastointia tai arkistointia varten. Jos oikeuksiasi on rajoitettu, toteutamme lainsäädännön edellyttämät asianmukaiset ja tarpeelliset suojatoimenpiteet. Sinulla on seuraavia tietosuojaoikeuksia, joita voit käyttää tekemällä sitä koskevan pyynnön.
Oikeus saada pääsy tietoihin
Sinulla on oikeus saada tietoa henkilötietojen käsittelystä ja tutustua itseäsi koskeviin henkilötietoihin.
Oikeus tietojen oikaisemiseen
Sinulla on oikeus pyytää virheellisten ja puutteellisten henkilötietojen oikaisua. Lisäksi sinulla on oikeus vaatia, että tarpeettomat henkilötiedot poistetaan.
Oikeus tietojen poistamiseen
Sinulla on tietyissä tilanteissa oikeus pyytää tietojesi poistamista (ns. oikeus tulla unohdetuksi).
Oikeus käsittelyn rajoittamiseen
Sinulla voi olla oikeus rajoittaa henkilötietojen käsittelyä laissa säädetyissä tapauksissa. Rajoittamisoikeus voi tulla kyseeseen esimerkiksi, jos sinua koskevat henkilötiedot ovat mielestäsi virheellisiä, niitä käsitellään lainvastaisesti tai olet vastustanut tietojesi käsittelyä.
Vastustamisoikeus
Sinulla on tietyissä tilanteissa oikeus henkilökohtaiseen, erityiseen tilanteeseesi perustuen vastustaa henkilötietojesi käsittelyä.
Oikeus siirtää tiedot järjestelmästä toiseen.
Sinulla on tietyissä tilanteissa oikeus pyytää itse toimittamiesi henkilötietojen siirtoa järjestelmästä toiseen.
Oikeus olla joutumatta automaattisen päätöksenteon kohteeksi
Sinulla on oikeus olla joutumatta sellaisen päätöksen kohteeksi, joka perustuu pelkästään automaattiseen käsittelyyn, kuten profilointiin, ja jolla on sinua koskevia oikeusvaikutuksia tai joka vaikuttaa sinuun vastaavalla tavalla merkittävästi. Kieltoon on kuitenkin poikkeuksia.
Suostumuksen peruuttaminen
Mikäli henkilötietojesi käsittely perustuu suostumukseen, sinulla on milloin tahansa oikeus peruuttaa antamasi suostumus.
Oikeus tehdä valitus valvontaviranomaiselle
Sinulla on oikeus tehdä valitus valvontaviranomaiselle (Tietosuojavaltuutettu), jos henkilötietojesi käsittelyssä käsityksesi mukaan rikotaan tietosuojalainsäädäntöä.
Tietosuojavaltuutetun toimisto
Käyntiosoite: Lintulahdenkuja 4, 00530 Helsinki
Postiosoite: PL 800, 00531 Helsinki
Vaihde: 029 56 66700
Faksi: 029 56 66735
Sähköposti: tietosuoja@om.fi